RMF24 RMF FM RMF MAXX RMF CLASSIC RMF ON
RMF24

Leżącego trudniej obrazić

Aktualizacja: Wtorek, 1 lipca (07:00)

To skandal kopać leżącego - słyszymy od najmłodszych lat. Okazuje się, że znacznie łatwiej jest obrażać leżącego - przekonują naukowcy z Uniwersytetu w Teksasie. Chodzi o to, że człowiek inaczej przyjmuje obelgi leżąc, niż siedząc.

Badania mózgu prowadzono na studentach, których proszono o napisanie eseju na jakiś drażliwy temat jak palenie w miejscach publicznych, albo aborcja. Następnie musieli wysłuchać opinii na temat tego eseju, niedwuznacznie kwestionujących ich możliwości intelektualne i zdrowy rozsądek.

Ci, siedzący podczas eksperymentu byli dokładnie tak samo zdenerwowani jak ci leżący. Jednak analiza fal mózgowych pokazywała, że siedzący są znacznie bardziej skłonni do tego, by spierać się w obronie swoich poglądów, leżący gotowi są znieść obelgę w milczeniu.

Te badania mogą rzucić światło na inne specyficzne cechy naszego umysłu, które częściej badamy leżąc niż siedząc. Być może lepiej wstać, żeby naprawdę zrozumieć o co idzie gra...

Źródło: RMF24-RMF FM - newsroom
Tagi: badania

Najważniejsze Fakty

Dalsza część artykułu pod materiałem video: