Badania mózgu prowadzono na studentach, których proszono o napisanie eseju na jakiś drażliwy temat jak palenie w miejscach publicznych, albo aborcja. Następnie musieli wysłuchać opinii na temat tego eseju, niedwuznacznie kwestionujących ich możliwości intelektualne i zdrowy rozsądek.
Ci, siedzący podczas eksperymentu byli dokładnie tak samo zdenerwowani jak ci leżący. Jednak analiza fal mózgowych pokazywała, że siedzący są znacznie bardziej skłonni do tego, by spierać się w obronie swoich poglądów, leżący gotowi są znieść obelgę w milczeniu.
Te badania mogą rzucić światło na inne specyficzne cechy naszego umysłu, które częściej badamy leżąc niż siedząc. Być może lepiej wstać, żeby naprawdę zrozumieć o co idzie gra...