RMF24 RMF FM RMF MAXX RMF CLASSIC RMF ON
RMF24

Lekarze rozpoczęli strajk

Aktualizacja: Wtorek, 1 lipca (07:00)

Ruszył bezterminowy strajk lekarzy, organizowany przez Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy. W pierwszych dniach uczestniczy w nim ponad 200 szpitali, potem dołączy kolejnych 50-100.

Lekarze będą pracować jak na ostrym dyżurze, odwołane będą planowane operacje i zabiegi, nieczynne przyszpitalne przychodnie. Do protestu w sposób symboliczny przyłączą się lekarze pracujący w przychodniach.

OZZL domaga się wzrostu nakładów na ochronę zdrowia, podwyżek dla lekarzy, tak by lekarska pensja wynosiła miesięcznie do 7 tys. zł brutto oraz zmian w systemie, m.in. możliwości współpłacenia za niektóre usługi medyczne przez pacjentów czy prywatyzacji placówek medycznych.

Minister zdrowia już wcześniej zapowiedział, że w tym roku nie ma pieniędzy na podwyżki. Ale lekarze mogą liczyć na zrozumienie Polaków: 85 procent Polaków jest za podwyżkami, ale i przeciw odchodzeniu lekarzy od łóżek pacjentów. Tak wynika z sondażu "Rzeczpospolitej", przeprowadzonego na chwilę przed protestem. Co ciekawe, ponad połowa badanych zgodziłoby się na niewielkie opłaty za każdą wizytę u lekarza.

Nie strajkują lekarze rodzinni z Federacji Związków Pracodawców Ochrony Zdrowia Porozumienie Zielonogórskie (PZ). Na znak poparcia dla lekarzy z OZZL i ich postulatów zmiany systemu ochrony zdrowia oflagowane są praktyki i przychodnie lekarskie, a ich personel przypina do fartuchów zielone kokardki.

Źródło: RMF24-RMF FM - newsroom

Nie przegap

Najważniejsze Fakty

Dalsza część artykułu pod materiałem video: