W skład Komitetu weszli m.in. przedstawiciele wszystkich strajkujących zakładów opieki zdrowotnej. Pracownicy służby zdrowia domagają się podwyżki od zaraz o 30 procent i ustawowej gwarancji wzrostu wynagrodzeń i zwiększenia nakładów na zdrowie. W razie niespełnienia ich obietnic grożą strajkiem generalnym.
Wedle danych Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy, medycy w 150 szpitalach są obecnie w sporze zbiorowym z rządem. Strajkuje już 28 szpitali.