Czy to już kryzys Kościoła i powołań? Ksiądz Kazimierz Sowa przyznaje, że do seminariów już od kilku lat trafia coraz mniej młodych osób. Ale to nie jest problem – zmiana ilościowa – tylko myślę, że ciekawym zjawiskiem jest to, jacy ludzie przychodzą do seminarium. Mamy stosunkowo bardzo duży przyrost powołań z terenów miejskich - mówi.
Zdaniem księdza Sowy tacy ludzie są na ogół lepiej wykształceni, ale cechuje ich za to niższa kondycja duchowa.
Problemy Kościoła po 1989 roku dziś także w Zeszycie Historycznym – dodatku do „Gazety Wyborczej”.