W pierwszym półroczu Gazprom zarobił zaledwie 10,6 miliarda dolarów, podczas gdy w takim samym okresie roku ubiegłego było to 21 miliardów dolarów.
Koncern tłumaczy spadek zysków większymi kosztami operacyjnymi i wyższymi cenami gazu kupowanego w Azji Środkowej, a także spadkiem popytu na gaz na rynku europejskim. Do Europy Gazprom kieruje bowiem 65 procent swojego eksportu.