RMF24 RMF FM RMF MAXX RMF CLASSIC RMF ON
RMF24

Kraków pamięta o Grechucie

Publikacja: Środa, 14 lutego (11:50) Aktualizacja: Wtorek, 1 lipca (07:00)

Kraków to pierwsze miasto, w którym jedna z ulic będzie nosić imię zmarłego w październiku Marka Grechuty.

Propozycję zaakceptował już zespół ds. nazewnictwa krakowskiego magistratu. Teraz przed pomysłodawcami najtrudniejsze zadanie – należy wybrać ulicę. Problem w tym, że w centrum Krakowa wszystkie ulice mają już swoje nazwy; imieniem Marka Grechuty można by nazwać właśnie budowany duży węzeł komunikacyjny lub czteropasmówkę łączącą północ z południem Krakowa. Tych atrakcyjnych ulic i placów w mieście jest jednak bardzo mało, a w kolejce czekają także tacy patroni, jak Lem, Kaczmarski, Kennedy, de Gaulle i Beethoven.

Zgodnie z literą prawa najwcześniej po dwóch latach od śmierci można nazwać ulicę imieniem zmarłego. Są jednak wyjątki. Dotyczą one laureatów Nagrody Nobla i honorowych obywateli Krakowa.

Źródło: RMF24-RMF FM - newsroom

Nie przegap

Dalsza część artykułu pod materiałem video: