RMF24 RMF FM RMF MAXX RMF CLASSIC RMF ON
RMF24

Korea Północna wycofuje się z programu nuklearnego

Autor: Aktualizacja: Wtorek, 1 lipca (07:00)

Do końca października Korea ma całkowicie wyłączyć swój największy obiekt jądrowy. To owoc sześciostronnych rozmów w Pekinie. W zamian otrzyma pomoc gospodarczą Zachodu i zostanie skreślona z amerykańskiej listy sponsorów terroryzmu.

Pozostali uczestnicy rozmów, Korea Południowa, USA, Japonia, Kanada, Rosja i Chiny, obiecali dostarczyć Phenianowi paliwo i inną pomoc gospodarczą. Ponadto do Korei Północnej pojedzie ekipa ekspertów. Obejrzą północnokoreańskie obiekty nuklearne, sprawdzą ich dokumentację i przeprowadzą rozmowy z tamtejszymi specjalistami.

Koreańska deklaracja to duży sukces. Pierwsza runda negocjacji w 2003 roku zakończyła się fiaskiem. Trzy lata później Phenian wykonał pierwszą próbę atomową.

Źródło: RMF24-RMF FM - newsroom

Najważniejsze Fakty

Dalsza część artykułu pod materiałem video: