Policjanci odnaleźli 3-letnią Amelkę i jej matkę Natalię, które w czwartek zostały porwane w Białymstoku. W Gdańsku zdemontowano monument ks. prałata Henryka Jankowskiego. Policyjne "archiwum X" zajmie się sprawą Iwony Wieczorek, która zaginęła bez śladu w 2010 roku. W Wenezueli doszło do wielkiej awarii zasilania. O tych sprawach mówiło się w piątek. Specjalnie dla was zebraliśmy najważniejsze informacje z całego dnia.

Odnaleziono 3-letnią Amelkę i jej matkę. Zatrzymano ojca dziewczynki

Porwana 3-letnia Amelka i jej matka zostały odnalezione - informuje policja. Zatrzymano także dwie osoby zamieszane w sprawę.

Dziewczynka i jej matka są całe i zdrowe. Jak poinformował wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jarosław Zieliński, dwie osoby, w tym ojciec dziecka zostało zatrzymanych.

Jak poinformował zastępca szefa Prokuratury Regionalnej w Białymstoku Paweł Sawoń, matka z córką zostały odnalezione w Ostrołęce.

Od pewnego momentu początkowego przyjęliśmy jako bardzo prawdopodobną wersję, że w tym uprowadzeniu uczestniczył ojciec z co najmniej jednym wspólnikiem. Namierzaliśmy też tę osobę, mieliśmy wytypowaną i nie wykluczamy, że może dojść do kolejnych zatrzymań, oprócz tych dwóch mężczyzn- mówił rzecznik Komendy Głównej Policji Mariusz Ciarka.

Wołoszyn i Fabiańczyk o sprawcach uprowadzenia: W ich postępowaniu był chaos

"Uważam, że nie trwało to długo. Mimo że było to uprowadzenie dziecka i matki, był "Child Alert" i jak najszybsze działania, nie trwało to naprawdę tak długo. Weźmy pod uwagę, że w cywilizacji w której obecnie żyjemy, w tej całej gęstwinie ludzi, pojazdów i całej reszty technologii, które można wykorzystywać przy tego typu uprowadzeniach, mogłoby się to skończyć dużo, dużo gorzej" - mówił w Popołudniowej rozmowie w RMF RM były policjant Jan "Majami" Fabiańczyk. "Z perspektywy obserwatorów wydaje się to strasznie długim czasem, ale pamiętajmy, że tu były dwa elementy bardzo ważne: po pierwsze sprawcy, którzy unikali ujawniania i zatrzymania, a po drugie policja i podjęcie przez nich ogromnej ilości działań i zastanawianie się również nad tym, jaki wybrać wariant zatrzymania" - mówiła policyjny psycholog Mariola Wołoszyn.

>>>CAŁA ROZMOWA DO PRZECZYTANIA TUTAJ<<<

Gdańsk już bez pomnika księdza Jankowskiego

Na zlecenie społecznego komitetu budowy pomnika ks. prałata Henryka Jankowskiego w Gdańsku zdemontowano w piątek rano monument. W czwartek Rada Miasta Gdańska podjęła uchwałę o rozbiórce pomnika. Fundatorzy zdecydowali się jednak sami go usunąć.

Gdańsk już bez pomnika ks. Jankowskiego

Na zlecenie społecznego komitetu budowy pomnika ks. prałata Henryka Jankowskiego w Gdańsku zdemontowano w piątek rano monument. W czwartek Rada Miasta Gdańska podjęła uchwałę o rozbiórce pomnika. Fundatorzy zdecydowali się jednak sami go usunąć. czytaj więcej

"Archiwum X" zajmie się sprawą Iwony Wieczorek

Sprawę Iwony Wieczorek przejmie "Archiwum X". Jak dowiedział się reporter RMF FM akta tej sprawy - najgłośniejszego zaginięcia ostatnich lat w Polsce - zostały przekazane śledczym z Krakowa. 

"Archiwum X" zajmie się sprawą Iwony Wieczorek

Sprawę Iwony Wieczorek przejmie "Archiwum X". Jak dowiedział się reporter RMF FM akta tej sprawy - najgłośniejszego zaginięcia ostatnich lat w Polsce - zostały przekazane śledczym z Krakowa. czytaj więcej

Apagon w Wenezueli

Stolica Wenezueli, sześciomilionowe Caracas, przypomina miasto zjawę: na ciemnych ulicach jedynymi oświetlonymi punktami są budynki wielkich hoteli i urzędów posiadających własne generatory, stanęło metro, co utrudniło tysiącom ludzi powrót z pracy. Nie działają telefony, kasy fiskalne ani internet.

May: Możemy w ogóle nie opuścić Unii Europejskiej

Wielka Brytania może nigdy nie opuścić Unii Europejskiej, jeśli w przyszłym tygodniu parlament odrzuci porozumienie w sprawie brexitu, wynegocjowane z Brukselą - ostrzegła w piątek premier Theresa May.

May: Możemy w ogóle nie opuścić Unii Europejskiej

Wielka Brytania może nigdy nie opuścić Unii Europejskiej, jeśli w przyszłym tygodniu parlament odrzuci porozumienie w sprawie brexitu, wynegocjowane z Brukselą - ostrzegła w piątek premier Theresa May. czytaj więcej

Rzuciła się pod pociąg przez "Krystka"? Wznowiono śledztwo ws. śmierci Anaid

Prokuratura Okręgowa w Gdańsku wznowiła, wcześniej zawieszone, śledztwo ws. śmierci 14-letniej Anaid - dowiedział się reporter RMF FM Kuba Kaługa. Dokładnie 4 lata temu dziewczynka rzuciła się pod pociąg na gdańskiej Oruni. Po jej śmierci jej matka zaczęła szukać innych nastolatek, które mogły paść ofiarami "Krystka" - mężczyzny znanego jako "łowca nastolatek", który dziś jest już oskarżony m.in. o 40 przestępstw seksualnych na 33 młodych kobietach.

Rzuciła się pod pociąg przez "Krystka"? Wznowiono śledztwo ws. śmierci Anaid

Prokuratura Okręgowa w Gdańsku wznowiła, wcześniej zawieszone, śledztwo ws. śmierci 14-letniej Anaid - dowiedział się reporter RMF FM Kuba Kaługa. Dokładnie 4 lata temu dziewczynka rzuciła się pod pociąg na gdańskiej Oruni. Po jej śmierci jej matka zaczęła szukać innych nastolatek, które mogły... czytaj więcej

Komendant Straży Marszałkowskiej nie chciał odpowiadać za Suskiego

Straż Marszałkowska nie chciała przejąć odpowiedzialności za działanie Marka Suskiego, i to jest prawdziwy powód wczorajszego odwołania jej komendanta. Z naszych nieoficjalnych ustaleń wynika, że Straż nie tyle nie chciała aresztować kolejnej tablicy z tzw. "Układem Kaczyńskiego" wystawionej w budynku przez posłów PO. Nie chciała jej przejąć w depozyt od PiS. Różnica niby niewielka, ma jednak istotne znaczenie.

Komendant Straży Marszałkowskiej nie chciał odpowiadać za Suskiego

Straż Marszałkowska nie chciała przejąć odpowiedzialności za działanie Marka Suskiego, i to jest prawdziwy powód wczorajszego odwołania jej komendanta. Z naszych nieoficjalnych ustaleń wynika, że Straż nie tyle nie chciała aresztować kolejnej tablicy z tzw. "Układem Kaczyńskiego"... czytaj więcej

WOŚP znów na rekord: W tym roku zebrano prawie 176 milionów złotych!

175 938 717,56 zł - taką zawrotną sumę zebrano podczas tegorocznego 27. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy! To rekord w historii WOŚP. Pieniądze zostaną przeznaczone na zakup sprzętu dla specjalistycznych szpitali dziecięcych.

Ostateczny wynik 27. Finału WOŚP, który odbył się 13 stycznia, ogłoszono podczas konferencji w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku.

Szef Fundacji WOŚP Jerzy Owsiak rozpoczął swoje przemówienie prośbą o minutę ciszy dla uczczenia pamięci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, który podczas gdańskiego finału WOŚP został zaatakowany na scenie przez nożownika, a dzień później zmarł.

"To był niezwykły finał. Podczas tego finału, jak nigdy, jeszcze mocniej w nas się ugruntowało, że gramy do końca świata i jeden dzień dłużej. Jak nigdy poczuliśmy solidarność Polaków. Poczuliśmy, że jesteśmy razem i niesamowicie nas wspieracie" - mówił Owsiak.

PRZECZYTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT >>>>

Ciemna karta historii: Nawet kilka milionów kobiet stracono za czary

XV-wieczny obraz przedstawiający ówczesny ideał kobiety zachował się w kolegiacie w Kołobrzegu. Niewiasta ma kłódkę na ustach i klucze przy uszach, żeby za dużo nie mówić i nie słuchać plotek. W ręku trzyma krucyfiks, otaczający krzyż wianek symbolizuje jej czystość. W ręku ma wrzeciono i dzbanek, symbolizujące jej główne narzędzia pracy. Broszka z gołębicą to znak wierności, a końskie kopyta służą do deptania grzechu. Tym paniom, które od ideału odbiegały lub miały pecha stanąć na czyjejś drodze, groziły: proces o czary i stos.

Waszczykowski: Całym sercem jestem za tym, żeby nauczyciele zarabiali więcej

"Całym sercem jestem za tym, żeby nauczyciele zarabiali znacząco więcej. Jeśli pojawiłby się jakiś projekt rządowy w Sejmie, to chętnie bym za nim zagłosował" - powiedział w Porannej rozmowie w RMF FM Witold Waszczykowski.  Były minister przyznał też, że jego żona jest nauczycielką. Nie chciał jednak zdradzić ile zarabia jego małżonka. "Premier mówił wczoraj czy przedwczoraj, że trwają poszukiwania środków, aby podnieść płace (nauczycieli - przyp. red.). Te podwyżki już nastąpiły, ale będziemy szukać środków w dalszym ciągu" - mówił Waszczykowski.

CAŁA ROZMOWA DO ZOBACZENIA I PRZECZYTANIA TUTAJ