RMF24 RMF FM RMF MAXX RMF CLASSIC RMF ON
RMF24

Koniec pandemii świńskiej grypy

Publikacja: Wtorek, 10 sierpnia (15:38) Aktualizacja: Wtorek, 1 lipca (07:00)

Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła koniec pandemii tzw. świńskiej grypy, która od kwietnia 2009 roku spowodowała około 18,5 tys. zgonów. <i>Wirus A/H1N1 w dużej mierze wygasł</i> - ogłosiła w czasie telekonferencji dyrektor WHO Margaret Chan.

W ocenie szefowej organizacji, wirus może jednak w najbliższych latach - mimo końca pandemii - cyrkulować tak jak wirus grypy sezonowej. Poinformowała ponadto, że zgromadzone szczepionki są nadal skuteczne i powinny zostać użyte do ochrony grup szczególnego ryzyka.

Deklaracja WHO została poprzedzona konsultacjami światowych ekspertów ds. grypy.

Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła najwyższy, szósty stopień zagrożenia świńską grypą - oznaczający pandemię - 11 czerwca 2009. W maju potwierdzono pierwszy przypadek zakażenia A/H1N1 w Polsce.

Źródło: RMF24-PAP FB
Dalsza część artykułu pod materiałem video: