Śmiertelnie poważny problem w Międzyrzecu Podlaskim. Rada Miasta na wniosek burmistrza zakazała przechodzenia ulicami miasta konduktów pogrzebowych. Powód- blokowały ruch w mieście. Uchwała niebawem ukaże się w Dzienniku Urzędowym województwa lubelskiego i wejdzie w życie.

Konduktom maszerować zakazano - reportaż

Czas było wziąć się z problemem za bary – mówi burmistrz Międzyrzeca Podlaskiego Artur Grzyb. Problem dotyczy trzech kościołów, z których regularnie kondukty przez centrum miasta maszerowały na cmentarz. To stwarzało niebezpieczeństwo i poważne utrudnienia w ruchu samochodów- dodaje burmistrz. Radni na jego wniosek zakaz uchwalili.

Kondukty pogrzebowe w Międzyrzecu to tradycja. Jak można nie odprowadzić bliskiego zmarłego, czy znajomego na cmentarz- denerwują się głównie ludzie starsi, z którymi rozmawiałem. Pielgrzymki również chodzą po kraju a ich kolumny są znacznie dłuższe i nikomu nie przeszkadzają dodaje jeden z kierowców. Ludzie z szacunkiem zatrzymują się, nawet nie omijają, nikomu dotąd to nie przeszkadzało. Ciekawe, kto zarobi teraz na dowożeniu konduktów autobusami spod kościołów na cmentarz?- pyta pan Marcin. Umierają i bogaci i biedni. Bogatego będzie stać wynająć autobusy, a biednego nie –wtóruje mu starsza kobieta.

Burmistrz Międzyrzeca Podlaskiego ripostuje – nie znam miasta o podobnej wielkości, w którym kondukty przemieszczały by się ulicami. Ruch jest coraz większy trzeba było coś z tym zrobić. Niedługo problem i tak wygaśnie, bo na cmentarzu parafialnym kończą się miejsca. Konduktów będzie więc coraz mniej – przyznaje burmistrz. Poza tym w Międzyrzecu jest również drugi cmentarz komunalny położony na uboczu miasta, do którego jest zbyt daleko żeby dojść pieszo. Tam od samego początku ludzie dojeżdżają samochodami i autobusami.

Tym bardziej po co zakazywać pytają mieszkańcy? Uchwała jak każda inna zanim zostanie opublikowana w Dzienniku Urzędowym Województwa lubelskiego trafiła na biuro prawników Wojewody. Ci sprawdzą, czy jest ona zgodna z prawem, czy też zakaz konduktów uchylą. Do czasu uprawomocnienia uchwały – kondukty żałobne mogą chodzić jak dotychczas.