Kolejne konsekwencje nieprawidłowości przy szczepieniach przeciwko Covid-19 na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Jak dowiedzieli się reporterzy RMF FM uczelnia rozstała się z kanclerz Małgorzatą Rejnik - zajmującą się administracją i gospodarką na WUM.

Decyzja związana jest z postępowaniem wyjaśniającym prowadzonym na uczelni. Chodzi o nieprawidłowości i chaos w przeprowadzeniu akcji szczepień, za którą odpowiadać miała Małgorzata Rejnik: brak planu akcji promocyjnej i samej akcji szczepień, które rozpoczęły się na uczelni pod koniec roku.

Nieprawidłowości mają dotyczyć 29 i 30 grudnia, kiedy preparat, który powinien trafić do medyków i pozostałego personelu uczelni - podano niewłaściwej grupie osób, w tym znanym warszawskim aktorom.

Za dobór dodatkowych osób do szczepienia miała odpowiadać właśnie była kanclerz.

Kontrola szczepień

Narodowy Fundusz Zdrowia prowadzi sześć kontroli w sprawie prawidłowości realizacji szczepień - poinformowała w czwartek rzeczniczka NFZ Sylwia Wądrzyk.

Postępowania - jak podała - są prowadzone w Centrum Klinicznym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Szpitalu Powiatowym w Śremie, Szpitalu Specjalistycznym w Sandomierzu, szpitalu w Opatowie, Zespole Opieki Zdrowotnej w Nysie oraz w Krapkowickim Centrum Zdrowia.

Kontrolerzy weryfikują czy szczepienia odbyły się zgodnie z określonymi zasadami. Sprawdzają między innymi, jakie osoby zostały zaszczepione, czy zaszczepione osoby spoza personelu były uprawnione do szczepień na tym etapie.

Szczegółowe wyniki kontroli - jak zapowiada Fundusz - zostaną przedstawione po zakończeniu postępowania.

Minister zleca kontrolę

Kontrolę realizacji szczepień zlecił NFZ minister zdrowia Adam Niedzielski. We wtorek szef resortu zdrowia poinformował, że z całą pewnością można stwierdzić, że w WUM doszło do celowego złamania zasad Narodowego Programu Szczepień. Stwierdził, m.in., że osoby, które zostały zaszczepione poza kolejnością zostały zarejestrowane jako personel niemedyczny pracujący w szpitalu.

Specjalnie powołana komisja wykazała nieprawidłowości w organizacji szczepień przez Centrum Medyczne WUM Sp. z o.o. Komisja stwierdziła m.in. brak należytego doboru osób, którym zaproponowano i wykonano szczepienia. Dr n. med. Ewa Trzepla została odwołana przez Radę Nadzorczą spółki Centrum Medyczne WUM Sp. z o.o. ze stanowiska Prezesa Zarządu.

O zaszczepieniu informował m.in. były premier, a obecnie europoseł SLD, Leszek Miller; polityk podał też, że również jego żona została zaszczepiona. Szczepionkę otrzymali też m.in. aktorzy: Krystyna Janda, Maria Seweryn, Wiktor Zborowski, Michał Bajor i Radosław Pazura, satyryk Krzysztof Materna i dyrektor programowy TVN Edward Miszczak.

Narodowy Fundusz Zdrowia informował 31 grudnia, że do 6 stycznia jest możliwe szczepienie przeciw Covid-19 osób spoza grupy zero, ale tylko w sytuacji dysponowania przez szpital wolnymi dawkami szczepionki, którymi nie uda się zaszczepić personelu szpitali np. z powodu nieobecności w pracy w czasie świąteczno-noworocznym.Opracowanie: