Projekty ustaw prorodzinnych, rejestracja partii politycznej, start w wyborach parlamentarnych - to niektóre z planów stowarzyszenia Polska jest Najważniejsza na przyszły rok. Nazwa partii ma być ujawniona dopiero po złożeniu w sądzie wniosku o jej rejestrację. PJN planuje zarejestrować partię polityczną do końca stycznia lub na przełomie stycznia i lutego.

Szefowa PJN Joanna Kluzik-Rostkowska poinformowała, że nazwa partii zostanie ujawniona dopiero po złożeniu w sądzie wniosku o jej rejestrację.

Rzecznik klubu PJN Lucjan Karasiewicz pytany, czy działacze jego ugrupowania będą chcieli zarejestrować partię Polska jest Najważniejsza - jak zapowiadali wcześniej - czy też myślą o zmianie nazwy, powiedział: Na dzień dzisiejszy jest to nazwa: Polska Jest Najważniejsza. Jak jednak zastrzegł, ostateczna decyzja w tej sprawie jeszcze nie zapadła.

Przypomniał, że w sądzie trwa jeszcze proces rejestracyjny stowarzyszenia. Najprawdopodobniej konieczna będzie zmiana nazwy stowarzyszenia - zaznaczył. Ma to związek z zarejestrowaniem przez sąd 9 grudnia stowarzyszenia o tej samej nazwie - Polska Jest Najważniejsza - które zrzesza większość członków Społecznego Warszawskiego Komitetu Poparcia Jarosława Kaczyńskiego w wyborach prezydenckich.

Jak tłumaczył Karasiewicz, jeśli zajdzie konieczność zmiany nazwy stowarzyszenia, być może działacze będą chcieli dostosować do niej także nazwę tworzonej partii politycznej. Według niego, partia i stowarzyszenie mogłyby się nazywać na przykład: Polska Najważniejsza lub Najważniejsza Polska.

Już kilka osób nam sugerowało, że odmiana obecnej nazwy jest dosyć ciężka, więc możemy to wykorzystać niejako na naszą korzyść - podkreślił.

Według Karasiewicza możliwe, że PJN pozostanie przy obecnej nazwie w przypadku partii, a zmiana nazwy będzie dotyczyła tylko stowarzyszenia.

Po zarejestrowaniu partii PJN zamierza rozbudowywać tworzące się już struktury w kraju. Będziemy chcieli sformalizować struktury, które już dziś tworzymy w skali całego kraju, ale sformalizować już w oparciu o statut partii - tłumaczył.

Karasiewicz podkreślił, że w przyszłym roku PJN będzie chciał wziąć udział w wyborach parlamentarnych. Planujemy przeprowadzenie kampanii wyborczej i osiągnięcie dobrego wyniku w wyborach - zaznaczył. Co będzie po wyborach parlamentarnych, w końcówce roku, to już trudno tutaj dywagować - dodał.

Decyzje w sprawie nazwy partii i nowego logo ugrupowania mogą zapaść jeszcze przed końcem tego roku lub na początku przyszłego.

Jeśli chodzi o działalność klubu parlamentarnego, to w przyszłym roku zamierzamy przedstawić projekty kilku ustaw - od ustaw gospodarczych po ustawy prorodzinne - powiedział Karasiewicz. Chodzi m.in. o zapowiadany projekt ustawy podatkowej, uwzględniającej liczbę dzieci w rodzinie, który ma być pierwszą inicjatywą legislacyjną PJN.

Jak dodał Karasiewicz, jego ugrupowanie chce przedstawić projekty w pierwszym kwartale przyszłego roku. Liczymy, że znajdzie się większość w parlamencie, która by te rozwiązania poparła. Jeśli mają wejść w życie jeszcze w tej kadencji, muszą być złożone do końca pierwszego kwartału - zaznaczył.