RMF24 RMF FM RMF MAXX RMF CLASSIC RMF ON
RMF24

Klienci mBanku i MultiBanku skarżą się do KNF

Aktualizacja: Wtorek, 1 lipca (07:00)

Do Komisji Nadzoru Finansowego wpłynęły skargi klientów mBanku i MultiBanku, którzy kilka lat temu wzięli kredyty we frankach szwajcarskich – dowiedział się reporter RMF FM. Pożyczkobiorcy żalą się, że choć Szwajcarzy tną stopy procentowe, banki nie zmniejszają oprocentowania, a z powodu słabej słabej złotówki raty spłat są bardzo wysokie.

Na razie komisja zbiera dokumenty. Później wystąpi do banków o ustosunkowanie się do tych zarzutów. Wszystko zależy jednak od tego, co znajduje się w umowach kredytowych, które klienci podpisali. To tam powinny być określone warunki zmiany oprocentowania.

Diabeł, jak zwykle tkwi w szczegółach: Prawo bankowe mówi o tym, że warunki powinny być określone. To nie znaczy, że musi być wzór w tej umowie. Sam klient powinien pilnować, żeby te warunki były jak najdokładniej określone, czy zaszły okoliczności, od momentu których bank może zmienić oprocentowanie - mówi Marta Chmielowska z Komisji Nadzoru Finansowego.

W umowie musi też być zapis, że bank obniża oprocentowanie, gdy stopy w Szwajcarii maleją tak samo szybko, jak podnosi, gdy rosną. Klientom, którzy o to nie zadbali Marta Chmielowska radzi teraz negocjacje z bankiem.

Jest też wersja ostateczna: Zawsze można próbować przenieść kredyt do innego banku - dodaje Chmielowska. To wiąże się jednak ze sporymi kosztami. Dlatego najlepiej kilka razy przeczytać umowę zanim ją podpiszemy.

Źródło: RMF24-RMF FM - newsroom

Nie przegap

Najważniejsze Fakty

Dalsza część artykułu pod materiałem video: