W grudniu Generalna Dyrekcja Dróg Publicznych uruchomić ma specjalną stronę internetową dla kierowców. Znajdą się na niej stale aktualizowane informacje o trwających remontach, warunkach atmosferycznych. Będzie też można zobaczyć, czy drogi są akurat odśnieżane. Możliwy też będzie podgląd przez kamery wideo.

Urzędnicy rozmawiają też z właścicielami programów do nawigacji satelitarnej. Po nowym roku część z nich będzie w stanie ostrzec nas w podróży przed korkami, remontami oraz pogodą i zaproponować objazd. Takie systemy już co prawda działają, ale to baza danych dyrekcji dróg jest najbardziej aktualna.

Jest też pomysł na nagłe ostrzeżenia dla wszystkich kierowców przez radio. Jadąc samochodem, będziemy w radiu słyszeli komunikat o tym, że na drodze z A do B zdarzył się wypadek. Czas oczekiwania to dwie godziny, w związku z tym proponowany jest taki i taki objazd - opisuje pomysł ściągnięty z Niemiec, Andrzej Maciejewski z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

W Polsce był podobno także testowany wprowadzany właśnie we Francji pomysł malowania jezdni specjalną farbą, która zmienia kolor, gdy spada temperatura i na drodze jest ślisko. Jak się jednak dowiedział reporter RMF FM, jeśli takie testy były, to nie robiła ich generalna dyrekcja, a ewentualnie inny zarządca dróg. Urzędnicy pytani o tę metodę odpowiadali, że musieli by poznać jej technologię. Poza tym przepisy w Polsce nakazują żeby pasy były białe.