RMF24 RMF FM RMF MAXX RMF CLASSIC RMF ON
RMF24

Japońskie roboty grają w baseballa

Aktualizacja: Wtorek, 1 lipca (07:00)

Profesor Masatoshi Ishikawa stworzył dwa roboty grające w baseballa. Nazwał je: Ichiro Suzuki i Daisuke Matsuzaka. Jeden z nich rzuca piłkę za pomocą dłoni składającej się z trzech palców, a celność skierowanych przez niego piłek przekracza 90 procent. Natomiast drugi jest wyposażony w sensory ruchu, które pozwalają namierzyć piłkę i uderzyć w nią. W wypadku trafień kijem skuteczność jest bliska 100 procent.

Piłka wyrzucana przez pierwszego z robotów osiąga prędkość ponad 40 km/godz., natomiast odbita przez drugiego przyspiesza do ponad 100, choć projektant zamierza jeszcze wprowadzić poprawki, by zbliżyła się do około 150 km/godz. W dalszym etapie prac nad projektem planowane jest poprawienie techniki rzutu, która miałaby uwzględniać różnorodne rotacje.

Źródło: RMF24-RMF FM - newsroom

Nie przegap

Najważniejsze Fakty

Dalsza część artykułu pod materiałem video: