PKP InterCity oferując talony chce przywiązać do siebie klientów. Jednak tego typu czeki nie będą wydawane zbyt chętnie. Nie będzie można na nie liczyć m.in. w przypadku załamania pogody, wypadku na przejeździe kolejowym, bądź – jak to określił rzecznik PKP InterCity Paweł Ney – winy pasażera. Podróżnemu trudno więc będzie udowodnić, że opóźnienie to wina przewoźnika. Posłuchaj relacji reportera RMF FM Pawła Świądra:
Komisja Europejska chce od 3 grudnia nałożyć na spóźnialskie koleje obowiązek wypłacania odszkodowań pieniężnych. Jednak polski rząd stara się odsunąć ten obowiązek. O tym, czy europejskie przepisy wejdą w życie w naszym kraju zdecyduje Trybunał Konstytucyjny.