Media hiszpańskie mocno odczuwają kryzys gospodarczy. Szacuje się, że od początku tego roku wpływy z reklam spadły o 30 procent. Niektóre media, jak bezpłatny dziennik "Metro", zostały zamknięte, a inne ogłosiły znaczące redukcje zatrudnienia.
Od ubiegłego lata ok. 1600 dziennikarzy straciło pracę i że do 2010 liczba ta może wzrosnąć do 5 tys., jeśli nic się nie zrobi w celu zahamowania tej tendencji.