Pierwotnie planowano, że pierwszy Hercules zostanie dostarczony do Polski w listopadzie, a potem w grudniu 2008 r. Amerykanie nie zdążyli jednak z jego remontem. Maszyny nie są bowiem nowe – mają blisko 40 lat. W polskim wojsku będą używane przez co najmniej kolejne 20 lat.
Herculesy mają być wykorzystywane m.in. przy transporcie ludzi i sprzętu, ewakuacji medycznej, w czasie akcji ratowniczych i do niesienia pomocy humanitarnej podczas klęsk żywiołowych. Umożliwiają również desantowanie żołnierzy i ładunków.