Do protestów dojdzie, jeśłi rząd nie zgodzi się na wypłatę nagród i premii z ubiegłorocznych zysków w całości.
Największy zysk wypracowała w ubiegłym roku Jastrzębska Spółka Węglowa. Tam związkowcy chcą wypłaty co najmniej tak dużej, jak pensja.
W Kompanii Węglowej i Katowickim Holdingu Węglowym zyski były mniejsze, w związku z tym żądania górników też są tam mniejsze.