To będzie pytanie do kobiet. Tak z ręką na sercu, odpowiedzcie teraz, kiedy ostatnio zrobiłyście cytologię? Jedno, krótkie badanie, od którego może (i to nie jest banał!) zależeć Wasze życie.

Rok temu? Brawo, ale już teraz warto umówić się na kolejną wizytę.

Dwa lata temu, trzy, osiem? Niedobrze. Ale że „nic się nie dzieje”…. Tak Wam się tylko może wydawać. „To”, co może wyniknąć z naszego zaniedbania z reguły długo nie boli, nie daje żadnych oznak. Kiedy jednak one się pojawiają, może być już trochę późno.

Lekarz mówią, że my, kobiety szukamy różnych wymówek, by usprawiedliwić swoją niefrasobliwość. Tłumaczymy, że boimy się badania, że wolimy nie wiedzieć o chorobie, albo że mamy daleko do ginekologa, czy to, że cytologia jest droga, albo że tak się jakoś nie składa, żeby się umówić na wizytę, bo... i takich „bo” potrafimy wymienić tysiące.

Cytologia to bezbolesne badanie. Pozwala wykryć stany przednowotworowe i raka szyjki macicy nawet we wczesnym stadium jego rozwoju, czyli uleczalnym. Dzięki cytologii można wykryć infekcję wirusem brodawczaka ludzkiego - HPV. W gabinetach lekarskich, które mają podpisaną umowę z NFZ zrobicie ją za darmo, w prywatnych gabinetach zapłacicie za nią około 50 złotych.

Z powodu raka szyjki macicy na świecie co dwie minuty umiera jedna kobieta. W skali świata, rak szyjki macicy jest drugim pod względem częstości występowania u kobiet rodzajem raka. Co roku diagnozowanych jest prawie pół miliona nowych przypadków tej choroby. Jest to też trzecia najczęstsza onkologiczna przyczyna śmierci kobiet, po raku piersi i raku płuc.

Co roku 4000 Polek dowiaduje się, że ma raka szyjki macicy, a połowa z nich umiera, bo zgłosiła się do lekarza zbyt późno. Dziennie w naszym kraju na tego typu raka umiera 5 kobiet. To statystki dotyczące innych, nie nas. Wyobraź jednak sobie, że nagle „znika” 5 twoich najbliższych koleżanek. Prawda, że inaczej wtedy wyglądają te suche liczby? Nie chciałam straszyć. Chciałam tylko powiedzieć, że wystarczy godzina w roku, by mieć pewność, że wszystko jest w porządku. Albo wiedzieć, co robić, by tak było. Zadbajcie o siebie. Bądźcie dla siebie dobre!

Tyle ode mnie. Więcej, bardziej fachowo znajdziecie, wpisując w jakąkolwiek wyszukiwarkę hasło „CYTOLOGIA”

PS. A może jeszcze dzisiaj sięgnij po telefon i umów się na wizytę w przyszłym tygodniu. Po co czekać?