Cheula jest drugim Włochem, który wygrał Wyścig Pokoju. Przed dwoma laty triumfował Michele Scarponi.
Wyścig Pokoju, który przez dziesięciolecia przykuwał uwagę sympatyków kolarstwa, przeżywał ostatnio kryzys. W ubiegłym roku w ogóle nie doszedł do skutku z powodów finansowych.
W tegorocznej edycji wystartowało 18 ekip, w tym jedna posiadająca licencję Pro Tour - Milram. Włoski zespół wystąpił w drugim składzie. W wyścigu jechało 9 polskich kolarzy. Po raz pierwszy w historii Wyścigu Pokoju kolarze ścigali się w Austrii, a następnie wjechali na tereny Czech i Niemiec, omijając Polskę.