Gazprom rozwija się jak globalna firma energetyczna. Nasz cel to bycie liderem na światowym rynku ropy naftowej i gazu - powiedział Miller. By osiągnąć taką pozycję, koncern ma zamiar już za 5 lat sprzedawać do Chin prawie 70 miliardów metrów sześciennych gazu, czyli 5 razy więcej niż zużywa Polska. Rosjanie zaczęli już budować odpowiednie do tego celu gazociągi.
Zwrot na Wschód może się niebezpiecznie odbić na klientach z Europy - Gazprom ma bowiem problemy ze zwiększaniem wydobycia. Nie jest więc wykluczone, że u dotychczasowych odbiorców gazu zacznie go brakować.