Według szacunków francuskich władz, w obozowisku mieszka obecnie około 300 osób. Część z nich otrzyma propozycję dobrowolnego powrotu do swoich rodzinnych krajów. Mają otrzymać niewielkie finansowe wsparcie. Inni imigranci, którzy złożą podanie o azyl we Francji, mają szanse na tymczasowy pobyt i zakwaterowanie. Pozostali mieszkańcy "dżungli" będą przymusowo wydalani z Francji.
Obozowisko w Calais powstało w 2002 roku, gdy zamknięto w tym mieście ośrodek Czerwonego Krzyża dla imigrantów.