RMF24 RMF FM RMF MAXX RMF CLASSIC RMF ON
RMF24

Dziś spotkanie Duda - Trzaskowski. "To nie ma być możliwość zrobienia sobie przyjemnego zdjęcia"

Publikacja: Czwartek, 30 lipca (06:32) Aktualizacja: Czwartek, 30 lipca (06:00)

Prezydent Andrzej Duda spotka się dziś byłym kandydatem KO na prezydenta Rafałem Trzaskowskim. "Spotkanie to wyraz szacunku dla kontrkandydata i osób, które na niego głosowały" - powiedział prezydencki minister Wojciech Kolarski. Trzaskowski ma nadzieję, że Duda podejmie "merytoryczne wyzwanie".

Spotkanie Dudy i Trzaskowskiego, którzy rywalizowali w II turze wyborów prezydenckich, ma się rozpocząć o godz. 9.30 w Pałacu Prezydenckim.

Trzaskowskiemu podczas spotkania ma towarzyszyć dwójka współpracowników. Nie będą obecne małżonki obu polityków - powiedział Wojciech Kolarski. Jak dodał, spotkanie odbędzie się bez udziału mediów. Po spotkaniu Kancelaria Prezydenta poinformuje o jego przebiegu.

Spotkanie odbędzie się na zaproszenie prezydenta. Zaproszenie zostało przedstawione w dniu wyborów. Skończył się czas wyborczy, prezydent chce się spotkać z osobą, z którą rywalizował. To wyraz szacunku dla kontrkandydata i tych wszystkich, którzy na niego głosowali - powiedział prezydencki minister.

Rafał Trzaskowski zaznaczył, że traktuje spotkanie "bardzo poważnie". Mam nadzieję, że będzie szansa na bardzo szczerą rozmowę z panem prezydentem - dodał. I jak podkreślił będzie chciał powiedzieć prezydentowi, że "wybory nie były równe i w związku z czym, trzeba z tego wyciągnąć konsekwencje".

Rozmowa o "prawdziwych problemach Polski"

Według byłego kandydata KO na prezydenta, "to nie ma być tylko i wyłącznie możliwość zrobienia sobie przyjemnego zdjęcia (...). To powinna być partnerska rozmowa, która pozwoli nam porozmawiać o prawdziwych problemach Polski".

Mam nadzieję, że pan prezydent będzie dużo bardziej niezależny podczas swojej drugiej kadencji i bardzo chętnie z nim porozmawiam o tym, w jaki sposób będzie się zachowywał, kiedy na stole będą się pojawiały np. złe rozwiązania dotyczące mediów publicznych, czy złe rozwiązania, które będą próbowały ograniczać niezależność samorządów - wyliczał Trzaskowski.

Inny temat, na który Rafał Trzaskowski zamierza rozmawiać z prezydentem to wsparcie finansowe dla samorządów, które - jak podkreślił - "nie powinno być dyktowane kryteriami politycznymi".

Oczywiście będę rozmawiał o sądach i niezależnych instytucjach, natomiast jako samorządowiec skupię się na samorządach, bo dla mnie takim papierkiem lakmusowym będzie to, czy rządzący będą dalej próbowali dociskać śrubę samorządom jeżeli chodzi o finanse, ograniczenia prerogatyw, bardzo złe pomysły dzielenia Mazowsza czy wprowadzania 49 województw - powiedział. Jego zdaniem, ma gotowe też konkretne propozycje.

Andrzej Duda podczas wieczoru wyborczego 12 lipca zaprosił Rafała Trzaskowskiego na spotkanie do Pałacu Prezydenckiego. Chcę, żebyśmy podali sobie ręce i żeby ten uścisk dłoni zakończył tę kampanię - powiedział wtedy prezydent.

Rafał Trzaskowski nie pojawił się 12 lipca w Pałacu, tłumacząc, że z takim spotkaniem należy poczekać do ogłoszenia oficjalnych wyników wyborów. Zapewniał, że chce się spotkać z prezydentem, a do spotkania na pewno dojdzie pod koniec lipca, przy okazji obchodów rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

W II turze wyborów prezydenckich Andrzej Duda zdobył 51,03 proc. (10 mln 440 tys. 648 głosów), uzyskując reelekcję. Kandydat KO Rafał Trzaskowski osiągnął wynik 48,97 proc. (10 mln 18 tys. 263 głosy).

Źródło: RMF FM/PAP
Dalsza część artykułu pod materiałem video: