Aleksandra Dulkiewicz została nowym prezydentem Gdańska. Wygrała już w pierwszej turze, uzyskując w przedterminowych wyborach ponad ponad 82 proc. głosów. W rękach policji jest 28-letni mężczyzna, który w anonimowym liście groził Lechowi Wałęsie i prezydentom dziesięciu miast. Informacją dnia była także katastrofa wojskowego samolotu MIG-29 w rejonie miejscowości Drgicz oraz doniesienia o śmierci frontmana Prodigy Keitha Flinta i aktora Luke'a Perry'ego.

Nieoficjalnie: Zatrzymany 28-latek przyznał się do wysłania 10 listów z pogróżkami


Zatrzymany przez krakowskich policjantów 28-letni mężczyzna przyznał się do wysłania listów z pogróżkami do prezydentów 10 miast oraz do byłego Prezydenta RP Lecha Wałęsy - dowiedział się nieoficjalnie reporter RMF FM. We wtorek mężczyzna ma zostać formalnie przesłuchany.

Aleksandra Dulkiewicz nową prezydent Gdańska. W urzędzie przywitało ją "Sto lat" i brawa

Aleksandra Dulkiewicz - 39-letnia prawniczka i samorządowiec - wygrała w pierwszej turze przedterminowe wybory na prezydenta Gdańska, rozpisane po zabójstwie Pawła Adamowicza. Dulkiewicz uzyskała 82,22 procent głosów. Pokonała 51-letniego reżysera filmów dokumentalnych Grzegorza Brauna, którego poparło 11,86 procent głosujących, i 46-letniego działacza katolickiego i przedsiębiorcę budowlanego Marka Skibę, który uzyskał 5,92 procent głosów. Frekwencja wyniosła 48,67 procent. Rano - kiedy znane były jeszcze jedynie nieoficjalne wyniki wyborów - urzędnicy gdańskiego Ratusza przywitali Aleksandrę Dulkiewicz odśpiewaniem "Sto lat" i brawami.

PRZECZYTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT >>>>

Dulkiewicz o Adamowiczu: Stanęłam u progu jego gabinetu. Nadal nie umiem tam wejść

"To bardzo trudne. W piątek po południu stanęłam u progu jego gabinetu. Nadal nie umiem tam wejść. Ale ja mam swoje miejsce na razie w urzędzie. Ja wiem, że to dla niektórych jest to symbolicznie ważne. Ale ja też jestem człowiekiem, który ma uczucia i potrzebuje też swojego czasu na żałobę" - mówi w Popołudniowej rozmowie w RMF FM Aleksandra Dulkiewicz. 39-letnia prawniczka w przedterminowych wyborach na prezydenta Gdańska wygrała w I turze uzyskując 82,22 proc. poparcia.


Katastrofa samolotu wojskowego MIG-29

Katastrofa samolotu wojskowego MIG-29 w rejonie miejscowości Drgicz w województwie mazowieckim. Pilot się katapultował. Został odnaleziony przez wojsko i przewieziony do szpitala.

Zbigniew Kuźmiuk: Wybory do Parlamentu Europejskiego to pierwsza tura wyborów do parlamentu polskiego

"Wtedy, kiedy część tych ludzi wchodziła do resortów, były deklaracje, że jeżeli to rządzenie dobrze nam pójdzie, to wtedy będą startowali do Parlamentu Europejskiego. Ale oprócz tego, jeszcze ważniejsze - prezes tego nie ukrywał: wybory do Parlamentu Europejskiego to pierwsza tura wyborów do parlamentu polskiego. (...) Te wybory są niesłychanie ważne ze względów krajowych" - tak europoseł PiS Zbigniew Kuźmiuk skomentował w Porannej rozmowie w RMF FM obecność ministrów i wiceministrów na listach Prawa i Sprawiedliwości w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Odniósł się także do faktu, że Polskie Stronnictwo Ludowe - z którym przez wiele lat był związany - dołączyło do Koalicji Europejskiej.

"Ludzie ‘na dole’ to katolicy, chodzący do kościoła. Jeżeli PSL zapisuje się do tęczowej koalicji, to nic dziwnego, że burzy się w nich krew - i myślę, że duża część z nich na kandydatów PSL-u w wyborach do Parlamentu Europejskiego nie będzie głosowała" - ocenił. Jak stwierdził: "to próba oderwania PSL-u od korzeni".

W internetowej części rozmowy Zbigniew Kuźmiuk przyznał zaś, że "nie jest w stanie wyjaśnić" faktu, że dyrektor Departamentu Komunikacji i Promocji NBP Martyna Wojciechowska zarabia więcej niż jakikolwiek inny dyrektor w Narodowym Banku Polskim.

Całą rozmowę Roberta Mazurka ze Zbigniewem Kuźmiukiem - do przeczytania, posłuchania i obejrzenia - znajdziesz TUTAJ! >>>>

Od dziś można składać wnioski o e-dowody

Od dziś można składać wnioski o nowe e-dowody. Każdy, kto złoży wniosek 4 marca lub później, dostanie już nowy dowód z warstwą elektroniczną, czyli wbudowanym niewidocznym z zewnątrz chipem. Zewnętrznie dokument będzie wyglądał podobnie do wydawanego dotychczas dowodu osobistego. 

Jedyną nową informacją na pierwszej stronie dokumentu (awersie) jest numer CAN. Jest on też zapisany w kodzie kreskowym na drugiej stronie. Numer ten jest potrzebny do korzystania z elektronicznych funkcji e-dowodu. Zabezpiecza też e-dowód przed odczytaniem danych zapisanych w warstwie elektronicznej przez osoby nieuprawnione. E-dowód będzie działał bezstykowo, co oznacza, że wystarczy położyć go na czytniku.

Dobra wiadomość dla kierowców

Prawa jazdy wydawane od dziś nie będą już zawierały adresu zamieszkania posiadacza. Zniknie więc obowiązek wymiany dokumentu w przypadku zmiany miejsca zamieszkania lub administracyjnej zmiany nazwy ulicy. Dla kierowców oznacza to dużą oszczędność. Koszt wymiany prawa jazdy to bowiem 100 zł.

Strajk nauczycieli nieunikniony. Podano datę

8 kwietnia rozpocznie się strajk nauczycieli. Jutro zacznie się referendum strajkowe i potrwa dwa tygodnie. Jak zapowiedział Sławomir Broniarz, prezes ZNP, strajk będzie bezterminowy. Związek Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych domagają się podniesienia pensji zasadniczej o tysiąc złotych.


Trump złamał prawo? Komisja Kongresu USA wszczyna śledztwo

Komisja sprawiedliwości Izby Reprezentantów USA wszczyna śledztwo w sprawie prezydenta Donalda Trumpa, osób z jego otoczenia i członków gabinetu. Zwróciła się do 81 agencji o wydanie dokumentów. Chodzi o śledztwo w sprawie możliwego łamania prawa przez prezydenta Stanów Zjednoczonych.

Luke Perry nie żyje. Gwiazdor "Beverly Hills, 90210" zmarł w wieku 52 lat

Amerykański aktor Luke Perry zmarł w Kalifornii w wieku 52 lat. Kilka dni temu gwiazdor serialu "Beverly Hills, 90210" trafił do szpitala z ciężkim udarem.


Nie żyje frontman The Prodigy

W wieku 49 lat zmarł frontman zespołu The Prodigy. Ciało Keitha Flinta znaleziono w jego domu.