I to dosłownie daleka. Uczniowie z województw warmińsko-mazurskiego i podlaskiego chcący dokładnie obejrzeć, jak poszła im próbna matura z matematyki, nie mają łatwego zadania. Od poniedziałku w Internecie mogą sprawdzić, ile dostali punktów. Ale jeżeli chcą obejrzeć całą swoją pracę, muszą najpierw złożyć odpowiedni wniosek, a później osobiście udać się do siedziby Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej.

Matury będą udostępniane od wtorku, 15.12.2009, aż do maja przyszłego roku. Problem w tym, że Okręgowa Komisja Egzaminacyjna dla województw podlaskiego i warmińsko-mazurskiego znajduje się w Łomży. Z Białegostoku to niecałe 80 km drogi, z Olsztyna - już prawie 150 km, a np. z Elbląga niemal 250 km. A sprawdzoną próbną maturę obejrzeć warto - przekonują uczniowie.

Jednak do Łomży raczej niewielu się wybierze.

Szkoły w dotarciu do prac nie pomogą. Nie należy liczyć na klasowe wycieczki do Łomży, bo bardzo trudno byłoby uzgodnić termin takiego wyjazdu.

Tłumaczy Jolanta Skrzypczyńska, dyrektor Liceum Ogólnokształcącego nr 1 w Olsztynie. To powoduje, że bardzo niewielu uczniów z Warmii, Mazur i Podlasia decyduje się na obejrzenie swoich prac. Matury pisane wiosną tego roku przejrzało jedynie 278 uczniów z obu województw. To niecały 1 proc. zdających.

Gdybyście jednak byli zdeterminowani i chcieli wybrać się do Łomży, by obejrzeć swoją próbną maturę, wszystkie konieczne informacje oraz wzór wniosku, jaki trzeba złożyć w Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej, znajdziecie

.