Premier przestał składać wnioski o ordery. Od 8 września nie wpłynął żaden z Kancelarii Premiera. Ostatnim był ten dotyczący prezesa ZUS, którego prokuratura podejrzewa o łapówkarstwo. Ministerstwa, chcąc ominąć urzędową drogę, zaczęły ubiegać się o przyznanie tych wysokich odznaczeń bezpośrednio u Lecha Kaczyńskiego.

CZEMU TUSK BOI SIĘ ORDERÓW?

Odpowiedzi oficjalnej ze strony Kancelarii Premiera, mimo naszych starań, nie ma. Być może Donald Tusk boi się kompromitacji podobnej do tej z września, kiedy zawnioskował o order dla prezesa ZUS-u, który chwilę później otrzymał prokuratorskie zarzuty? Fakty są jednak takie, że Kancelaria nie ubiega się nawet o ordery dla swoich ministrów. Dotarliśmy do pisma, które szef biura premiera wysłał do Ministerstwa Zdrowia. Resort chciał uhonorować pięciu członków PCK. Kancelaria zaleciła, by z tym wnioskiem zwrócił się bezpośrednio do Kancelarii Prezydenta. Paweł Wypych, który rozdawał odznaczenia dla PCK, potwierdza: "Były tylko i wyłącznie krzyże zasługi, ponieważ te odznaczenia były zaopiniowane przez Ministra Zdrowia i Pan Prezydent przyznał takie odznaczenia, a później okazało się, że nie ma żadnych orderów mimo tego, że PCK o takie ordery wnioskowało".

RÓWNIEŻ WOJEWODOWIE

Podobnie służbową drogę wnioskowania o ordery ominął Wojewoda Warmińsko- Mazurski, któremu premier również odmówił złożenia wniosków do prezydenta.

ODPOWIEDZI WCIĄŻ BRAK

Zadaliśmy wczoraj pytania w Kancelarii Premiera, jednak do dziś nikt nie był w stanie na nie odpowiedzieć. Paweł Wypych ma swoją teorię na temat wstrzymania wniosków o ordery: " Być może wiąże się to też z tym, że do tamtej pory takie pełnomocnictwo miał Wicepremier Grzegorz Schetyna". A teraz, jak ustaliliśmy, nie ma wyznaczonej osoby, która wzięłaby na swoje barki takie obowiązki i ryzyko. Ryzyko, że zawnioskuje o osobę, która później okaże się uwikłana w jakieś przestępstwo. W efekcie kilkadziesiąt osób od września nie otrzymało orderów, które im się należą.

NIE BĘDZIE OBCHODÓW 90-LECIA PCK?

Polski Czerwony Krzyż nie może zrobić swoich obchodów bo od pięciu miesięcy czeka na ordery dla swoich wolontariuszy. Jak powiedziała nam wicedyrektor do spraw programowych PCK Elżbieta Śmietanka, organizacja wciąż ma nadzieję, że do końca roku ordery zostaną przyznane i obchody będzie można zorganizować.

Na przyznanie orderów czeka już od września kilkadziesiąt zasłużonych osób.