Wszystkim zatrzymanym zarzuca się udział w zorganizowanej „multi-przestępczej” grupie. Według policji, gang "Garbatego" działał od kilku lat na terenie centralnej Polski. Zajmował się zarówno wymuszeniami rozbójniczymi, jak i wyłudzeniami kredytów na szeroką skalę.
W akcji brało udział kilkudziesięciu funkcjonariuszy CBŚ. Członków gangu zatrzymano nad ranem w ich domach i mieszkaniach na terenie Łodzi i powiatu zgierskiego. Podczas przeszukań znaleziono sfałszowane pieczątki, wykorzystywane najprawdopodobniej przy licznych oszustwach, a także ponad 350 litrów nielegalnego spirytusu o wartości ponad 28 tys. zł. Policja zapowiada już kolejne zatrzymania w tej sprawie.