Aż 81 proc. ankietowanych przez CBOS chce uczestniczyć w referendum akcesyjnym, które odbędzie się w Polsce w najbliższy weekend. Ośrodek zastrzega jednak, że w praktyce - jak uczy doświadczenie - wynik może być gorszy nawet o 20 punktów.

Według CBOS na pewno nie weźmie udziału w sobotnio-niedzielnym referendum 8 proc. badanych, a więc o 2 proc. mniej niż w maju. 9 proc. jeszcze nie wiedziało, jak postąpi, a 2 proc. "raczej nie weźmie udziału" w głosowaniu.

W ostatnim okresie przed referendum umocniło się także deklarowane poparcie dla integracji. Za wejściem Polski do Unii jest 76 proc. ankietowanych, jedynie 13 proc. zdeklarowanych uczestników referendum chce głosować przeciw integracji.

Jak zaznacza CBOS odsetek osób gotowych do powiedzenia „tak” w referendum unijnym jest najwyższy od marca 2002 roku, a więc od czasu, kiedy rozpoczęto

tego typu badania. Jednocześnie – jak dodaje Ośrodek - nigdy jeszcze liczba osób zamierzających głosować przeciwko integracji nie była tak mała jak obecnie.

O możliwych zmianach cywilizacyjnych w Polsce po integracji z Unią Europejską z socjolog z Instytutu Zachodniego w Poznaniu - Joanną Steżyńską - rozmawiała reporterka RMF Dorota Wiśniewska. Posłuchaj:

05:30