Rozprawa w TSUE dotycząca legalności nowej Krajowej Rady Sądownictwa, nowe zarzuty dla głównego podejrzanego ws. zabójstwa Jaroszewiczów, awaryjne przepisy na wypadek "twardego brexitu". To jedne z głównych informacji wtorku z Polski i ze świata. O czym jeszcze się mówiło? Oto nasze podsumowanie dnia.

Beata Szydło: Patryk Jaki trzeci na liście małopolsko-świętokrzyskiej do PE

"Jutro w Krakowie ogłaszam listę małopolsko-świętokrzyską do Parlamentu Europejskiego. Mogę zdradzić: na trzecim miejscu tej listy jest Patryk Jaki" - oświadczyła Beata Szydło, gość Porannej rozmowy w RMF FM. 

Jak powiedziała, jej ewentualny wyjazd do europarlamentu "to nie jest emerytura". "Czas na Parlament Europejski, by zdobyć - jak mówi mój kolega Joachim Brudziński - kolejne szlify i umiejętności i potem móc jeszcze lepiej pracować w polskiej polityce" - dodała. Beata Szydło zapowiedziała również, że będąc europosłem będzie nadal bardzo aktywna w polskiej polityce.

Służby: Zamachowiec z Nowej Zelandii był w grudniu w Polsce

Polskie służby potwierdziły, że zamachowiec z Nowej Zelandii Brenton Tarrant był w Polsce w grudniu ubiegłego roku - nieoficjalnie ustalili reporterzy RMF FM. W strzelaninach, do których doszło w dwóch meczetach w Christchurch w Nowej Zelandii, zginęło 50 osób.

Zabójstwo małżeństwa Jaroszewiczów. Główny podejrzany z zarzutami zabójstwa innego małżeństwa

Śledztwo w sprawie zabójstwa małżeństwa Jaroszewiczów zostało przedłużone do 30 czerwca. Do tego czasu został też przedłużony areszt tymczasowy dla wszystkich trzech podejrzanych. Głównemu podejrzanemu postawiono kolejne zarzuty, m.in. zabójstwa innego małżeństwa.

Burzliwa rozprawa ws. KRS. 23 maja opinia rzecznika generalnego TSUE

W Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu odbyła się dziś rozprawa dotycząca legalności nowej Krajowej Rady Sądownictwa - po tym gdy Sąd Najwyższy zadał trzy pytania prejudycjalne. Przedstawiciele polskich władz przekonywali, że KRS to organ niezależny; innego zdania byli pełnomocnicy reprezentujący sędziów SN.

WIĘCEJ O PRZEBIEGU ROZPRAWY PRZECZYTASZ TUTAJ

Zlecał fałszowanie dokumentów, zawyżał koszty. "Niezatapialny" Jan T. prawomocnie skazany

Były krakowski urzędnik Jan T. został we wtorek prawomocnie skazany na dwa lata więzienia za przekroczenie uprawnień i nieprawidłowości przetargowe przy zleceniu organizacji ruchu podczas wizyty papieża Benedykta XVI oraz remontu podziemi Rynku Głównego.

Rzuciła Petru dla Biedronia. Scheuring-Wielgus "dwójką" na warszawskiej liście Wiosny

Polityczna wolta Joanny Scheuring-Wielgus staje się faktem. Posłanka Teraz! - partii, którą tworzyła wspólnie z Ryszardem Petru - zdecydowała się startować w wyborach do Parlamentu Europejskiego z list... Wiosny.

Lider ugrupowania Robert Biedroń poinformował na konferencji prasowej, że Scheuring-Wielgus wystartuje z drugiego miejsca na warszawskiej liście jego partii.

Posłanka zapewniała zaś, że cieszy się, że jest "w tej drużynie", bo będzie "wśród osób, które są kompetentne, merytoryczne, dla których takie wartości jak wolność, równość, różnorodność to są wartości podstawowe".

PRZECZYTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT >>>>

Studenci, pracownicy, przewoźnicy mogą odetchnąć: Są awaryjne przepisy na wypadek "twardego brexitu"

Awaryjne rozwiązania prawne na wypadek wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej bez umowy przyjęli w Brukseli ministrowie do spraw europejskich państw członkowskich Wspólnoty. Chodzi o przepisy dotyczące przewoźników, studentów korzystających z programu Erasmus+ i pracowników.

Rada UE przyjęła m.in. przepisy, które pozwolą na to, by nawet w przypadku bezumownego brexitu unijni obywatele w Wielkiej Brytanii i Brytyjczycy w krajach "27" utrzymali swoje świadczenia społeczne.

Inne rozwiązanie ma służyć temu, by w razie braku porozumienia o brexicie młodzi ludzie uczestniczący w programie Erasmus+ - zarówno z UE-27, jak i Wielkiej Brytanii - nie musieli 30 marca przerywać pobytu za granicą. Gdyby tych awaryjnych przepisów nie uzgodniono, to w razie bezumownego brexitu ponad 20 tysięcy studentów miałoby trudności z dokończeniem semestru.

UE przyjęła także m.in. rozwiązania, które mają zapewnić możliwie płynny i bezpieczny transport drogowy, lotniczy i morski.

Brexit - jeśli nie zapadnie decyzja o opóźnieniu go - stanie się faktem w nocy z 29 na 30 marca.

O szczegółach awaryjnych rozwiązań na wypadek "twardego brexitu" przeczytasz TUTAJ >>>>

Bodnar: Edukatorzy seksualni mogą się pojawić w szkołach, ale za zgodą dyrekcji i rady rodziców

Edukatorzy seksualni mogą się pojawić w szkołach, ale za zgodą dyrekcji i rady rodziców - mówił w Popołudniowej rozmowie w RMF FM Adam Bodnar. Rzecznik Praw Obywatelskich podkreśla, że to wynika z przepisów prawa oświatowego. Wydaje mi się, że nie powinniśmy w tym momencie przekraczać i tworzyć innych ram niż te, które wynikają z prawa oświatowego - tak gość Marcina Zaborskiego odpowiadał na pytanie, czy edukacja seksualna w Polsce powinna być obowiązkowa. Musimy też zważać na to, co wynika z konwencji międzynarodowych, np. konwencja Rady Europy o zakazie wykorzystywania dzieci przewiduje, że powinniśmy chronić dzieci chociażby przed przemocą na tle seksualny - dodawał Bodnar.

Prezydent Kazachstanu Nursułtan Nazarbajew podał się do dymisji

Po 28 latach sprawowania władzy prezydent Kazachstanu Nursułtan Nazarbajew podał się do dymisji. O swojej decyzji 78-letni polityk poinformował w wystąpieniu telewizyjnym.

"Czas rozpocząć show", czyli opinie piłkarzy przed meczem z Austrią

Cztery zwycięstwa, remis i trzy porażki to bilans piłkarskiej reprezentacji Polski z Austrią, pierwszym rywalem w eliminacjach mistrzostw Europy 2020. Bramki: 18-17 na korzyść biało-czerwonych. Spotkanie tych zespołów odbędzie się w czwartek w Wiedniu. "Przeciwko Austrii nie wystarczy ładna gra" - powiedział Jerzy Brzęczek. "Musimy tworzyć drużynę, w której każdy będzie walczył za każdego" - powiedział obchodzący w poniedziałek 48. urodziny selekcjoner reprezentacji Polski. Co o najbliższym meczu myślą zawodnicy? Jaki będzie sposób na Austriaków? Na co należy szczególnie uważać w czwartek? O to zapytaliśmy czterech naszych reprezentantów.