Zakaz ma na celu zapewnienie spokoju publicznego. Wicemer Ploermel wyjaśnił, że zakaz dotyczy niektórych ulic, placów i zieleńców miejskich, ale nie tarasów kawiarni.
Według raportu Francuskiego Obserwatorium Narkotyków i Narkomanii, Bretania jest tym rejonem Francji, gdzie jest najwyższe spożycie alkoholu, tytoniu i konopi indyjskich.