Wciąż skażonych jest niemal 400 ferm na Wyspach – takie rewelacje opisuje dziś dziennik „The Independent”. Gazeta przytacza raport Ministerstwa Zdrowia, z którego wynika, że ponad 200 tysięcy owiec wciąż pasie się na pastwiskach skażonych radioaktywnym opadem z Czarnobyla. Chodzi głównie o terytorium Walii.
26 kwietnia 1986 roku w Czarnobylu miała miejsce największa katastrofa w dziejach energetyki atomowej. Do dziś wokół miejsca wypadku wyznaczona jest strefa ochronna, a u mieszkających w jej okolicach ludzi wykrywane są schorzenia związane z potężnym promieniowaniem.