W poniedziałek wniosek o zwolnienie ze służby pięciu żołnierzy podpisał dowódca brygady desantowo-szturmowej. Minister obrony Bogdan Klich wyznaczył nowego szefa batalionu. Zostanie nim generał Piotr Patalong, dotychczasowy dowódca GROM. Obowiązki szefa GROM będzie pełnił podpułkownik Jerzy Gut.
Żołnierze skazani zostali między innymi za: naruszenie nietykalności cielesnej lub udział w pobiciu osoby cywilnej, wyłudzenie poświadczenia nieprawdy czy zniszczenie mienia publicznego. Znalazły się także zarzuty o naruszenie bezpieczeństwa w ruchu publicznym. W 18. batalionie służyli żołnierze podejrzewani o zabójstwo cywilów w Afganistanie.