NFZ miałoby za to kontrolę nad wypisywaniem i dystrybucją leków. Można by wreszcie wyeliminować oszustwa, czyli wykupywanie drogich leków na podstawione lub wręcz nieistniejące osoby.
Pilotaż systemu zostanie wdrożony w Wielkopolsce w tym roku i będzie to jedynie modernizacja już istniejącego programu komputerowego NFZ o pomysły sprzed kilkunastu lat, które pojawiły się kiedy wprowadzono słynne książeczki RUM-owskie.
Aby system działał szybko i sprawnie będą potrzebne karty z mikroprocesorem dla pacjentów. Przetarg na nie zostanie niedługo ogłoszony.