RMF24 RMF FM RMF MAXX RMF CLASSIC RMF ON
RMF24

Baaardzo stary lód

Aktualizacja: Wtorek, 1 lipca (07:00)

Na milion lat oceniany jest wiek lodowego bloku zaprezentowanego przez japońskich naukowców. Bryłę wydobyto na Antarktyce – to najstarszy znaleziony dotychczas lodowy fragment.

Blok może kryć w sobie odpowiedzi na wiele pytań dotyczących zmian klimatycznych na Ziemi. Ważnych informacji dostarczyć ma analiza pęcherzyków powietrza uwięzionych w lodzie. Być może powie ona coś na temat zmian temperatury, poziomu dwutlenku węgla i metanu w chwili, gdy lód zamarzał.

Operacja wydobycia wiekowego lodu zajęła japończykom 2 lata. Dopiero w styczniu udało się pobrać próbki. Bloki lodowe przetransportowano na lodołamaczu do Japonii.

Źródło: RMF24-RMF FM - newsroom

Nie przegap

Najważniejsze Fakty

Dalsza część artykułu pod materiałem video: