Przyczyny nie są do końca jasne. Nie od dziś zwraca się uwagę na przeciętnie lepszy stan zdrowia, czy nieco wyższy iloraz inteligencji u dzieci karmionych piersią. Nie wiemy, czy ważny jest wpływ samego pokarmu, czy też bliższy kontakt z matką. Być może jedno i drugie. Nie ma jednak wątpliwości, że karmienie naturalne ma dla dziecka duże znaczenie.
Naukowcy badali losy około 1400 osób, urodzonych w latach 1937-39. Okazało się, że te z nich, które były karmione piersią, miały przeciętnie o ponad 40 procent większą szansę znalezienia się na wyższym szczeblu drabiny społecznej, niż te karmione butelką. Co ciekawe, znaczącą różnicę, sięgającą kilkunastu procent zaobserwowano nawet wśród karmionego różnymi metodami rodzeństwa.