Dwa miesiące przed upadkiem, Amber Gold sprzedał OLT Express Germany oraz należące do niej cztery samoloty za jedyne 1 euro - donoszą "Fakty" TVN. Szacunkowa wartość niemieckich maszyn, sprzedanych za taką kwotę, to dziś 25 mln złotych. Tym samym największa afera finansowa ostatnich lat poszerza się o kolejny wątek.

Amber Gold - będący jedynym właścicielem OLT Germany - sprzedał tę niemiecką linię holenderskiej spółce lotniczej. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie suma transakcji w wysokości 1 euro. Tak wynika z umowy, do której dotarły "Fakty" TVN. Potwierdzić sumy sprzedaży, ani zdradzić jej powodów nie chce jednak były dyrektor OLT Jarosław Frankowski.

Jak podają Fakty TVN, eksperci przypuszczają, że Marcin P. pozbył się OLT Germany, bo po ewentualnym bankructwie nie chciał mieć na głowie także niemieckich prokuratorów. Bardzo wiele tytułów dotyczy płatności zagranicznych. Myślę więc, że linia lotnicza jest dobrym sposobem na wyprowadzenie pieniędzy - tłumaczy w rozmowie z Faktami Marek Serafiński z portalu Polski Rynek Transportu Lotniczego.

Sprawę sprzedaży OLT Germany bada teraz prokuratura. 

Gdański sąd ogłosił upadłość Amber Gold

Gdański sąd ogłosił upadłość Amber Gold20 września Sąd Rejonowy w Gdańsku ogłosił na niejawnym posiedzeniu upadłość Amber Gold. Jak powiedział nam Andrzej Seremet, prokuratura zabezpieczyła majątek Amber Gold - dwie nieruchomości - w Pruszczu Gdańskim i Rusocinie, ponad dwa miliony 300 tysięcy złotych, dwa miliony w euro, 57 kilogramów złota, kilogram srebra i kilogram platyny.

Amber Gold to firma inwestująca w złoto i inne kruszce, działająca od 2009 r. Klientów kusiła wysokim oprocentowaniem inwestycji - przekraczającym nawet 10 proc. w skali roku, które znacznie przewyższało oprocentowanie lokat bankowych. 13 sierpnia Amber Gold ogłosiła decyzję o likwidacji, nie wypłacając ulokowanych środków i odsetek tysiącom klientów firmy.