RMF24 RMF FM RMF MAXX RMF CLASSIC RMF ON
RMF24

"Album Amicorum" nie dla Gdańska

Aktualizacja: Wtorek, 1 lipca (07:00)

Szesnastowieczny "Album Amicorum" - dziennik podróży gdańskiego burmistrza, wywieziony z Gdańska w niewyjaśnionych okolicznościach - nie wróci do Biblioteki PAN w Gdańsku. Rękopis został sprzedany na aukcji w Hamburgu. Stało się tak, mimo że biblioteka przez podstawioną osobę próbowała odzyskać dzieło.

Fakt, że pamiętnik można odkupić, pracownicy odkryli niemal w ostatniej chwili. Jednak mimo wsparcia miasta akcja licytowania dzieła nie powiodła się, była z góry skazana na porażkę. Wygrał jeden z prywatnych kolekcjonerów. W takich przypadkach fundusze, jakimi dysponuje konkurent do zakupu, są zazwyczaj nieporównywalnie większe niż te, które mają polskie instytucje kulturalne. Posłuchaj relacji reportera RMF FM Wojciecha Jankowskiego:

Źródło: RMF24-RMF FM - newsroom
Tagi: Gdańsk

Nie przegap

Najważniejsze Fakty

Dalsza część artykułu pod materiałem video: