Dalszą walkę o prawa kobiet zapowiada Amnesty Inetrnational. Przypomnijmy: dzięki kilku milionom podpisów i listów z całego świata - także od przywódców państw - sąd szariacki uchylił karę śmierci wobec oskarżonej o cudzołóstwo mieszkanki Nigerii Safiyi Jakubu Hussaini. Teraz pomocy potrzebuje inna kobieta znajdująca się w podobnej sytuacji.

Nie wiadomo czy kolejne akcje będą wyglądały podobnie jak ta w obronie Safiyi. Sposób działania AI będzie zależał od rodzaju sprawy, a tych niestety nie brakuje: „Wiemy o jednej kobiecie, która kilka dni temu została skazana na karę przez ukamienowanie także za zajście w ciążę. Mamy nadzieję, że już sam nacisk opinii publicznej w sprawie Safiyi, pozwoli na ocalenia Aminy” – mówi Michał Stela z Amnesty International.

Wygrana w sprawie Safiyi to olbrzymi sukces organizacji walczących w obronie praw człowieka, ale kosztowała wiele wysiłku – trwała ponad rok. Przyłączyli się do niej m.in. piłkarze reprezentacji Włoch i parlamentarzyści Unii Europejskiej. W Polsce akcja objęła szkoły, uczelnie i urzędy.

16:20