Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski stwierdził, że powoływanie kościelnej komisji historycznej, która zajęłaby się problemami współpracy duchowieństwa z SB, nie jest dobrym pomysłem. Jego zdaniem, mogłoby to budzić różnego rodzaju podejrzenia, podobnie, jak w przypadku komisji diecezjalnych.
Michalik zaapelował do Polaków, aby nie patrzyli na osoby współpracujące z bezpieką wyłącznie „przez pryzmat jednego grzechu”.