Abolicja obowiązuje – zainteresowanie znikome. Od dziś kobiety, które pracowały na etacie i jednocześnie prowadziły działalność gospodarczą, mogą ubiegać się o umorzenie składek ZUS za okres, kiedy przebywały na urlopach macierzyńskich i wychowawczych.

Abolicja dotyczy okresu 1999 do 2009. Na złożenie dokumentów jest rok. W lubelskim oddziale ZUS dzisiaj zgłosiły się tylko 2 kobiety. Uważamy, że na razie matki nie wiedzą jeszcze dokładnie na czym polega abolicja i z czasem osób zgłaszających się do nas będzie więcej - prognozuje Maciej Raszewski - naczelnik Wydziału Obsługi Klienta w lubelskim ZUS.

Wszelkie materiały i sam wniosek ZUS umieścił na swoich stronach internetowych. Zakład ma miesiąc na wydanie decyzji i kolejny na ewentualny zwrot wpłaconych składek. Kobiety muszą jednak rozważyć, czy z abolicji opłaca im się skorzystać zwłaszcza w przypadku urlopów wychowawczych. W ustawie napisano, że z tytułu urlopu wychowawczego można odzyskać jedynie odsetki od wpłaconych składek. W przypadku skorzystania z abolicji w tym przypadku powstanie ubezpieczeniowa dziura.

Rozmowa ze specjalistami z Maciejem Raszewskim i Małgorzatą Korbą z lubelskiego ZUS.