"W razie zaniechania przez Rząd RP rozmów na temet podwyżek oraz zignorowania stanowiska Stowarzyszenia, zapowiadamy rozpoczęcie protestu w różnych formach, rozpoczynając od ustanowienia we wszystkich sądach w kraju dnia 30 maja 2008 roku dniem „bez wokandy" i bez merytorycznego rozstrzygnięcia jakiejkolwiek sprawy" - napisali w uchwale sędziowie ze Stowarzyszenia IUSTITIA.
Minister sprawiedliwości Zbigniew Ćwiąkalski zapowiedział, że podwyżek dla sędziów innych niż niewielka podwyżka inflacyjna w styczniu i lipcowa - związana ze zmianą ustroju sądów - w tym roku nie będzie. Minister Ćwiąkalski dodał, że w tym roku sędziowie dostają dwie podwyżki - inflacyjną o 2,3 procent w styczniu i kolejną po 1 lipca związaną ze zmianą ustawy o ustroju sądów powszechnych.