Japończycy twierdzą, że jako pierwszym na świecie udało im się opracować technologię, dzięki której po uruchomieniu telefonu, wbudowana kamera robi zdjęcie użytkownikowi. Następnie porównuje je z fotografią właściciela, zakodowaną w pamięci aparatu. Tylko pozytywna weryfikacja pozwala na korzystanie z telefonu.
Nowatorskie rozwiązanie może pomóc w walce z plagą kradzieży telefonów komórkowych. Japończycy zapewniają, że komórki rozpoznające właściciela dostępne będą już w niedalekiej przyszłości.