Listy wyborcze Platformy Obywatelskiej powstaną w oparciu o lokalne prawybory - zapowiedział jeden z liderów tej formacji - Maciej Płażyński. W kwietniu zostaną wybrani elektorzy Platformy we wszystkich powiatach.

W każdym z 41 okręgów wyborczych osoby, które podpisały deklarację poparcia dla Platformy, wybiorą po tysiąc elektorów i dopiero ci elektorzy na konwencjach wyborczych, wyłonią spośród siebie kandydatów na parlamentarzystów. Według Macieja Płażyńskiego prawybory gwarantują, że listy wyborcze nie będą kształtowane przez aparat partyjny, ale przez zwykłych ludzi: "Skoro mówimy, że jest to obywatelska propozycja, w związku z tym zależy nam aby listy były kształtowane jak najbardziej od dołu". Liderzy Platformy sktrytykowali również sejmowe projekty finansowania partii politycznych, popierany niemal przez wszystkie ugrupowania polityczne. Uważają, że wbrew intencjom autorów nie wyeliminuje to korupcji z życia publicznego: "Ten projekt w tej sferze jest projektem naiwnym lub obłudnym. Być może jedno i drugie". Donald Tusk zapowiedział, że Platforma użyje wszelkich środków prawnych, żeby ta ustawa niechciana przez społeczeństwo nie weszła w życie:

Liderzy Platormy zapewnili, że nawet jeśli zgodnie z ustawą będą uprawnieni do brania pieniędzy z budżetu - przyjmą taką formułę, żeby z nich nie korzystać.

foto RMF FM

08:55