RPP nie zmieniła stóp procentowych; główna stopa NBP, referencyjna, została utrzymana na poziomie 5,75 proc.

Rada Polityki Pieniężnej na zakończonym w środę posiedzeniu nie zmieniła stóp procentowych NBP - poinformował Narodowy Bank Polski. Główna stopa, referencyjna, nadal wynosi 5,75 proc.

"W dniach 6-7 lutego 2024 r. odbyło się posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Rada postanowiła utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie" - poinformował w środę bank centralny.

NBP wskazał, że stopa referencyjna nadal będzie wynosić 5,75 proc. w skali rocznej, stopa lombardowa - 6,25 proc., stopa depozytowa - 5,25 proc. Według informacji banku centralnego, stopa redyskontowa została utrzymana na poziomie 5,80 proc. w skali rocznej, a stopa dyskontowa weksli nadal będzie wynosić 5,85 proc. w skali rocznej.

Kredytobiorcy na razie nie mają co liczyć na obniżki rat kredytów. Zmian można spodziewać się najwcześniej za miesiąc. Wówczas będzie wiadomo więcej na temat, tego co może czekać polską gospodarkę. Za miesiąc Rada Polityki Pieniężnej dostanie tak zwaną projekcję inflacji, czyli kompleksowy raport ekonomistów Narodowego Banku Polskiego z prognozami.

Adam Glapiński wielokrotnie sygnalizował, że na to czeka. Za miesiąc szansa na obniżki w końcu się pojawi. Zwłaszcza, że będziemy tuż przed wyborami samorządowymi i ewentualna obniżka stóp - jak przekonują niektórzy politycy PiS - mogłaby pomóc tej partii.

PIE: Do końca 2024 roku stopy zostaną obniżone

Kolejne miesiące przyniosą dyskusję o obniżkach stóp procentowych NBP; do końca 2024 r. główna stopa zostanie obniżona do 5,0 - 5,25 proc. - przewidują analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) komentując środową decyzję RPP.

Główna stopa od października utrzymuje się na poziomie 5,75 proc. "Podczas kolejnych posiedzeń raczej dojdzie do dyskusji nad zasadnością obniżek stóp. Spodziewamy się, że marcowa projekcja inflacji NBP będzie zbliżona do rynkowego konsensusu" - stwierdzono w komentarzu PIE do środowych danych RPP.

Jak podkreślają analitycy PIE, ankieta Bloomberga wskazuje, że po II kw. 2024 inflacja powinna oscylować pomiędzy 5,0 - 5,5 proc. Ich zdaniem po wyłączeniu zmian administracyjnych związanych z cenami energii i żywności, taki wynik oznacza niewielkie odchylenie od celu NBP. "Dodatkowo raczej zobaczymy lekką rewizję w dół prognozy PKB na 2024 r. Oba czynniki są argumentem za nieco mniej restrykcyjną polityką" - poinformowali w środę analitycy PIE.

"Niemniej bieżące komentarze RPP sugerują raczej jastrzębie nastawienie. Dlatego większość prognoz zakłada brak zmian w marcu. Uważamy jednak, że spadek stóp procentowych w głównych gospodarkach światowych oraz w regionie będzie argumentem za obniżkami w kolejnych kwartałach. Dlatego do końca 2024 r. główna stopa procentowa NBP prawdopodobnie zostanie obniżona do 5,0 - 5,25 proc. - informuje PIE.