Wprowadzenie 22-procentowego VAT-u na usługi oraz materiały budowlane z chwilą wejścia Polski do UE spowodowało niemałe zamieszanie na rynku. Deweloperzy oraz biura nieruchomości przewidują, że ceny mieszkań nowych i tych z rynku wtórnego wzrosną nawet o kilkanaście procent.

Dlatego klienci już teraz, nie czekając na to, co może się stać za kilka miesięcy masowo wykupują mieszkania, bez względu na ich cenę.

Klienci wykupują wszystko, co zostało już wybudowane, co jest w ofercie na rynku. Spodziewamy się od przyszłego roku wzrostu cen mieszkań na poziomie 15 – 20 procent - mówi przedstawiciel jednej z krakowskich firm deweloperskich.

Firmy, które budują mieszkania uważają, że podnoszenie VAT-u na ich usługi to wielki błąd. Według budowlańców jedno miejsce pracy u nich, powoduje konieczność zatrudnienia 3 osób w innych branżach.

Jaki wpływ na polską gospodarkę będzie miał straszliwie wysoki podatek VAT w budownictwie? Tylko z tego powodu pracę może stracić aż 50 tys. osób związanych z branżą budowlaną. Szef Związku Zawodowego "Budowlani", Zbigniew Janowski poinformował, że w ciągu półtora roku pracę straciło... czytaj więcej

Łatwo więc domyśleć się, że jeśli mieszkania podrożeją i nie znajdą nabywców, firmy budowlane będą musiały zwalniać swoich pracowników. Zwolnienia, zapewne nastąpią też w innych sektorach.

09:15