XVI-wieczna wizytówka "starego" Gdańska, zamykająca Długi Targ, kiedyś rezydencja monarchów, a dziś - oprócz fontanny Neptuna, Żurawia czy ulicy Mariackiej - najbardziej charakterystyczne miejsce Grodu nad Motławą. Po 11 miesiącach zakończył się remont Zielonej Bramy. Remont, który kosztował - bagatela - 11 milionów zł. Od wczoraj brama jest udostępniona dla turystów i mieszkańców Trójmiasta.

Odrestaurowane wnętrza, wyremontowany dach, nowa, przeszklona winda, umocnione fundamenty. Choć prace było dużo, to widać, że to jeszcze nie koniec. Nie wykończono na przykład elewacji, a wewnątrz zamiast parkietu jest wykładzina. Zapewniam – wykładzin ma charakter tymczasowy - mówi Mira Mosakowska z Urzędu Marszałkowskiego w Gdańsku.

W najwyższym miejscu Zielonej Bramy, bo na czwartym piętrze, mieści się biuro Lecha Wałęsy. Nowa winda dojeżdża tylko do trzeciego. Resztę drogi były prezydent będzie musiał pokonać pieszo. Mira Mosakowska uważa, że były prezydent nie będzie miał z tym problemów. Ale co na to jego goście?

Foto: Robert Gusta, RMF Trójmiasto

02:10