Luty przyniósł spadek akcyzowych wpływów do budżetu państwa. Branża, wiążąc to z podwyższeniem akcyzy na wyroby spirytusowe o 15 proc., straszy: to równia pochyła - donosi "Puls Biznesu".

Choć styczeń był upojny - do kasy państwa wpłynęło 1,148 mld zł, przy niespełna 635 mln zł w tym samym okresie 2013 r., to już w lutym producenci napojów wyskokowych wpompowali do budżetu o 45 proc. mniej niż przed rokiem - prawie 191 mln zł, wobec 364 mln zł w lutym 2013 r. Branża przekonuje, że to dopiero początek.

Scenariusz, który zapowiadaliśmy zaczął się realizować; marzec i kwiecień nie przyniosą ożywienia, dalszy dwucyfrowy spadek wpływów jest pewny - mówi Leszek Wiwała, prezes związku Polski Przemysł Spirytusowy. Jak ocenia, dodatkowe 700 mln zł, które budżet miał zarobić na zwiększeniu akcyzy, pozostanie na papierze.

Według budżetowych założeń podwyżka akcyzy ma przynieść w 2014 r. wpływy o 780 mln zł wyższe niż planowane na rok poprzedni, w którym budżet miał uzyskać 6,7 mld zł - przypomina "PB".