Dziś statystyczny Polak zjada zaledwie kilka dekagramów gęsiny rocznie.
Chów gęsi w Polsce ma bardzo długą tradycję, sięgającą XVII wieku. Rozkwit produkcji nastąpił w XIX wieku, kiedy to na warszawskiej giełdzie sprzedawano rocznie ponad 3,5 mln. żywych gęsi. Natomiast potrawy z gęsiny znane są w Polsce już od XVI wieku, mięso to często gościło na królewskich stołach, np. jej wielbicielem był Jan III Sobieski. O tradycji spożywania gęsiny w dawnej Polsce, mówią stare przysłowia "Na świętego Marcina dobra gęsina" czy "Święto Marcina dużo gęsi zarzyna".
W Polsce hoduje się rocznie 6 milionów gęsi. Około 95 proc. gęsiny eksportowana jest do Niemiec. Małe ilości sprzedawane są także do Szwajcarii, Danii oraz Anglii.