RMF24 RMF FM RMF MAXX RMF CLASSIC RMF ON
RMF24

Kraków: Przenośny tomograf bada chorych na Covid-19

Opracowanie: Publikacja: Czwartek, 13 maja (16:50) Aktualizacja: Środa, 26 maja (16:00)

Wart ponad 2,5 mln zł tomograf trafił do krakowskiego szpitala im. Stefana Żeromskiego. Nowoczesny sprzęt przez najbliższe miesiące wykorzystywany będzie do diagnostyki pacjentów z koronawirusem.

Instalacja tomografu wymagała specjalnego logistycznego przygotowania. Waży on aż 16 ton! Pracuje już pełną parą i bada tylko pacjentów chorujących na Covid-19. Dzięki temu szpital uniknie "kolizji" z pacjentami niecovidowymi, których diagnostyka prowadzona jest przy pomocy drugiego tomografu.

To usprawni i przyspieszy diagnostykę obrazową (...) Tutaj wykonujemy przede wszystkim badania klatki piersiowej. Procent zajętych płuc warunkuje dalsze postępowanie - tłumaczy Dobrochna Szczecińska-Brzegowy - kierownik działu diagnostyki obrazowej Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Żeromskiego w Krakowie.

Jest to tzw. sprzęt kontenerowy, który modułowo został połączony z budynkiem szpitala. Jego zakup sfinansowała Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych.



Źródło: RMF FM

Najważniejsze Fakty

Dalsza część artykułu pod materiałem video: